wnętrze sali koncertowej

Przebudowa i modernizacja sali koncertowej w Radomiu

Istniejąca w Radomiu sala koncertowa Radomskiej Orkiestry Kameralnej ma zostać rozbudowana i zmodernizowana, ku wielkiej radości miłośników muzyki z tego miasta. Pierwotny plan, przedstawiany kilka lat temu przez prezydenta Radosława Witkowskiego, zakładał wyburzenie istniejącej i budowę nowej sali. Nie udało się jednak zrealizować tego, zresztą powszechnie krytykowanego w Radomiu pomysłu.

Wsparcie rozbudowy sali koncertowej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

nowoczesna sala koncertowa
zdjęcie poglądowe

Nie da się ukryć, że rozbudowa i modernizacja siedziby Radomskiej Orkiestry Kameralnej, to niezwykle kosztowna inwestycja, mogąca znacznie obciążyć i tak napięty budżet miasta. Szacowany koszt całej przebudowy ma wynieść około 35 milionów złotych i dlatego goszczący w Radomiu Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zadeklarował pomoc w przeprowadzeniu inwestycji.

Ma ona polegać na znalezieniu stosownych środków, pochodzących nie tylko z budżetu Ministerstwa, lecz również z odpowiednich programów Unii Europejskiej dotyczących rozwoju kultury w poszczególnych państwach członkowskich. Zgodnie z deklaracją ministra mają one być zawarte w budżecie resortu kultury planowanym już na rok 2025, co umożliwi rozpoczęcie niezbędnych prac modernizacyjnych.

Jaki ma być zakres rozbudowy i modernizacji radomskiej Sali Koncertowej?

Znaczenia Radomskiej Orkiestry Kameralnej dla kultury Radomia nie da się zbagatelizować, dlatego włodarze miasta wraz z MKiDN zadecydowali, że należy jak najszybciej rozbudować jej siedzibę. Nowa ma spełniać wszystkie obowiązujące, najwyższe standardy dla tego typu obiektów, dotyczące przede wszystkim komfortu słuchaczy i akustyki sali.

Zakres prac mających na celu rozbudowę charakterystycznego gmachu stojącego przy placu Corazziego i znanego wszystkim mieszkańcom Radomia ma być niezwykle szeroki. Obejmie między innymi dostosowanie sali koncertowej do standardów filharmonicznych, zarówno samej sali widowiskowej, jak i balkonu, fosy dla orkiestry oraz foyer.

Projekt modernizacji dotyczy także całego zaplecza, wszystkich pomieszczeń administracyjnych, technicznych, szatni dla widzów i personelu, ciągów komunikacyjnych oraz całego węzła sanitarnego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *