zielony skwer

Przebudowa skweru na Placu Jagiellońskim w Radomiu

Popularny wśród mieszkańców miasta skwer na Placu Jagiellońskim ma zostać gruntownie zmodernizowany. Zadecydował o tym Urząd Miasta Radomia i ogłosił przetarg na przebudowę, aby to miejsce było jeszcze chętniej odwiedzane przez Radomian.

Dlaczego zdecydowano się na przebudowę skweru i sąsiednich ulic?

Plac Jagielloński ze znajdującym się na nim skwerem to jeden z najpopularniejszych placów w Radomiu. Wokół niego znajduje się kilka charakterystycznych budynków, między innymi Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, budynek hali targowej z 1898 roku i chętnie odwiedzana galeria handlowa.

Władze miasta zdecydowały się na gruntowną przebudowę właśnie tego placu, mającą między innymi na celu poprawę przepustowości już istniejących ciągów pieszych i pieszo-jezdnych. W tej kwestii przeprowadzono szerokie konsultacje społecznie, uwzględniające opinie i uwagi mieszkańców nie tylko tej części miasta.

Jakie oferty przetargowe rozpatrywano?

ścieżka w parku
Zdjęcie poglądowe, Depositphotos

Do ogłoszonego przez Urząd Miasta przetargu zgłosiła się rekordowa liczba, aż 22 potencjalnych wykonawców. Rozpatrywano między innymi projekty kilku wariantów parków tematycznych. Pierwszy to Park Rzeźby, stworzenie galerii prac radomskich artystów, kolejnym pomysłem jest Park Czterech Żywiołów, łączący w sobie cztery żywioły, wodę, powietrze, ogień i ziemię.

Następne miejsce zajął Park Zmysłów, a poza podium znalazł się Park Techniki Renesansowej, lecz wszystkie te pomysły stanowiły jedynie sugestię przy wyborze ostatecznego zakresu przebudowy.

Co wejdzie w zakres prac modernizacyjnych skweru Jagiellońskiego?

Przebudowa i prace modernizacyjne obejmą nie tylko sam skwer, wyspę zieleni pośrodku Placu Jagiellońskiego, ale i sąsiadujące z nim ulice Kellesa-Krauza, Focha i Struga. Zmodernizowane zostaną przede wszystkim chodniki, a nowe będą zrobione z kostki granitowej, płyt betonowych oraz bruku dębowego, kamieni polnych i nawierzchni mineralnej.

Na skwerze przewidziano także pergole podświetlane przez lampy LED, punkty informacyjne, przyrodnicze i historyczne, a dla najmłodszych plac zabaw z wyposażeniem zrobionym z naturalnych materiałów, przede wszystkim drewna akacjowego.

W wielu miejscach staną atrakcyjne elementy tzw. małej architektury, specjalne siedziska piknikowe, hamaki, ławki, stojaki na rowery i oczywiście kosze na śmieci. Nie zapomniano także o zwierzętach żyjących na skwerze, planowane są domki lęgowe dla ptaków, domki dla jeży i poidełka.

Na terenie skweru Jagiellońskiego powstaną również nowe strefy zielone, wydzielona łąka kwietna i aż dwie niecki retencyjne. Przewidziano także posadzenie wielu nowych roślin, bylin, drzew, krzewów i traw. Przebudowana zostanie także instalacja wodno-kanalizacyjna, a stare lampy zastąpione zostaną przez energooszczędne oświetlenie LED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *