.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Rewitalizacja koryta rzeki Mlecznej
Autor Wiadomość
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 6:37 pm   Rewitalizacja koryta rzeki MlecznejChcą odbudować dno i brzegi koryta Mlecznej

W 2012 roku środki z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej przeznaczone na inwestycje związane z usuwaniem skutków powodzi sprzed prawie dwóch lat, na wniosek wojewody Jacka Kozłowskiego, zostaną przekazane Wojewódzkiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych. Rekomendację zatwierdził minister spraw wewnętrznych.

Dotacją objęte zostaną dwa projekty. W powiecie płockim, w gminie Słupno, wzmocniony zostanie na odcinku ok. 1 km wał przeciwpowodziowy w Dolinie Ośnickiej (ok. 1,2 mln zł dofinansowania). Planuje się również odtworzenie dna i brzegów koryta rzeki Mlecznej w gminie Radom. Udrożnienie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, których nieruchomości były podtapiane podczas dużych opadów. Inwestycja otrzyma ok. 950 tys. zł wsparcia.

W ubiegłym roku województwo otrzymało w ramach Funduszu Solidarności 14 mln złotych na odbudowę infrastruktury komunalnej oraz hydrotechnicznej po powodzi w maju i czerwcu 2010 r. Zrealizowano 61 zadań - 16 inwestycji samorządu terytorialnego i 45 Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Wyremontowano m.in. Kanał Dobrzykowski (gminy Gąbin i Słubice), zlikwidowano przeciek wału Bzury w Kamionie (powiat sochaczewski), odnowiono: śluzy na Kanale Komornickim i rowie Jabłonowskim (powiat legionowski), drogę powiatową Solec - Boiska - Chotcza Górna i most na Iłżance (powiat lipski), drogi w Podwierzbiu i Wróblach-Wargocinie (powiat garwoliński) oraz ul. Grabówka w Płocku.

W latach 2010 - 2011 na usuwanie zniszczeń w infrastrukturze, wyrządzonych przez ubiegłoroczną powódź, mazowieckim samorządom i WZMiUW przeznaczono prawie 115 mln zł. 14 mln zł pochodziło z Funduszu Solidarności UE. 100 mln zł z rządowej rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W samym 2011 r. ze środków tych zrealizowano 152 inwestycje.

Źródło: Radom 24.pl
_________________
Kolej na Radom !
 
 
and220 
Moderator
zielony :)


Dołączył: 23 Maj 2009
Posty: 154
Skąd: Borki/Limanowskiego
Wysłany: Nie Mar 25, 2012 12:08 am   Rzeka pod linijkę, czyli jak wygląda regulacja Mlecznej

W ostatnim czasie w wielu miejscach Polski obserwuje się niepokojący trend uśmiercania naturalnych rzek w wyniku przeprowadzanych "rewitalizacji". Ofiarą padła również rzeka Mleczna. Jesienią ubiegłego roku ruszyły prace polegające na odtworzeniu dna i brzegów koryta rzeki na odcinku obok szpitala na Józefowie - pisze Paulina Marciniak


Powodem regulacji według Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych jest umożliwienie swobodnego przepływu wód powodziowych i zapobieganie wylewom rzeki w przyszłości.

Obecnie na obszarze doliny Mlecznej, objętym inwestycją trwa wycinka drzew w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki oraz pogłębianie i poszerzanie jej koryta przy użyciu ciężkich maszyn budowlanych. Dewastacji pod gąsienicami koparek ulega naturalna rzeźba terenu doliny, zadrzewienia oraz podmokłe łąki, będące siedliskiem licznych zwierząt. Malownicza, choć nieco zanieczyszczona dolina Mlecznej jest obecnie placem budowy. Naturalne, płytkie, meandrujące wśród wydm koryto przekształcone zostaje w sztuczny kanał o szerokości równo 5 metrów, stromych zboczach umocnionych równiutko opaską faszynową. Dookoła rozkopana ziemia i świeżo ścięte pnie drzew. Widok niezbyt przyjemny.

Radom na udrożnienie Mlecznej otrzyma blisko 950 tys. zł z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej ze środków przeznaczonych na inwestycje związane z usuwaniem skutków powodzi. Koszt całej inwestycji to prawie 1,5 mln zł. To niemało, a biorąc pod uwagę fakt, że specjaliści już dawno uznali wtłaczanie rzek w ich koryto lub wąskie międzywale za najczęstszy błąd w historii ochrony przeciwpowodziowej, inwestycja wydaje się niepokojąco nieuzasadniona.

Dlaczego regulacja rzek nie przynoszą spodziewanych rezultatów?

W opinii społecznej wciąż funkcjonuje błędne przeświadczenie, że regulacja cieków wodnych pozwala na wyeliminowanie ryzyka powodzi. Aż 80 proc. procent społeczeństwa popiera takie działania. Tymczasem obserwacje rzek-kanałów pokazują, że efekt jest zgoła odwrotny.

Naturalnie meandrujące rzeki, z bogatą przybrzeżną roślinnością, z terenami okresowo zalewanymi w znacznym stopniu łagodzą skutki nagłych przyborów wody. Rozlewiska przejmują nadmiar wód, liczne zakręty zmniejszają prędkość głównego nurtu. Pogłębianie koryta rzeki sprawia, że prędkość przepływu wód oraz ich masa wzrastają. Regulując kolejny odcinek Mlecznej przesuwamy i intensyfikujemy zagrożenie powodziowe w dolnym biegu rzeki Mlecznej bądź rzece wyższego rzędu, której Mleczna jest dopływem.

Czy mamy powody do niepokoju?

Wątpliwości co do celowości inwestycji nasuwają się przede wszystkim po analizie lokalizacji. Regulacji poddano ważny przyrodniczo odcinek rzeki przepływający niezagospodarowaną doliną. Dolina stanowi oś systemu przyrodniczego miasta Radomia - jego swoisty kręgosłup ekologiczny.

Niestety jednocześnie obszar nad Mleczną jest atrakcyjny pod zabudowę. Zaletą jest jego położenie - sąsiedztwo terenów zainwestowanych, mała odległość do centrum miasta. Dodatkowym atutem jest rozwijająca się infrastruktura komunikacyjna - modernizacja i budowa nowego odcinka ul. Mieszka I. Jednak te walory można wykorzystać pod warunkiem wzięcia w ryzy niesfornej rzeki i osuszenia przyległych terenów.

Dlaczego mówimy nie?

Chodzi o dobry wybór priorytetów - potrzebna jest zabudowa, nowe drogi, ale nie kosztem niszczenia ważnych korytarzy ekologicznych miasta i narażania na dotkliwe podtopienia i powodzie obszarów położonych w dolnym biegu rzeki. Dodatkowe skutki regulacji rzek to kompletna dewastacja przyrody i bioróżnorodności poprzez niszczenie siedlisk. Warto wspomnieć, że obszary okresowo zalewane są niezwykle cenne przyrodniczo. Stanowią siedlisko specyficznej flory i fauny, które tylko w tych warunkach mogą się rozwijać.

Nie zapominajmy także o wartościach estetycznych krajobrazu. Nie potrzeba specjalistycznych badań, aby stwierdzić, że człowiek woli spacery naturalnie ukształtowaną doliną, z licznymi meandrami, nierównościami terenu, zadrzewieniami niż wzdłuż prostego, nudnego kanału.

Niszczone są bezcenne przyrodnicze dobra, a jednocześnie wzrasta zagrożenie powodziowe i marnotrawione są ogromne społeczne pieniądze. Czy naprawdę nie mamy powodów do niepokoju?

artykuł
 
 
 
Wolfchen 
Pieszy kierowca ;)


Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 3793
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Mar 25, 2012 10:38 pm   

Co do bezpieczeństwa powodziowego (w zakresie miasta oczywiście) - od tego nie jest przypadkiem m.in. zalew na Borkach?

:arrow: Moim zdaniem dobrze, że się biorą za podmokłe tereny między Józefowem a Firlejem, stosunkowo dobre tereny inwestycyjne - jednocześnie na uboczy, a jednocześnie dosyć blisko...
_________________
[M2] 7 9 22 24 25 111 117 118 127 158 185 318 N22 N24 N72
 
 
 
redoxygene 
Moderator


Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 2547
Skąd: Radom
Wysłany: Nie Mar 25, 2012 11:44 pm   

W tym właśnie tkwi problem powodzi w Polsce, bo każdy w ten sposób argumentuje w przypadku większości cieków i rzek na dowolnym terenie, a potem mamy sranie po nogach - zaleje, czy nie. Od tego jest wyznaczanie stref - np. 200-300 metrów od takiej rzeczki, aby jej nie regulować i zachować naturalne tereny zalewowe. Wszelkiego typu zbiorniki w takiej sytuacji nie pomogą - Borki też mają swoją pojemność, która przekroczona być nie może. Podczas ostatnich podtopień Borki były pełne, a poza tym Borki są w początkowym biegu - za nim Mleczna zbiera wody opadowe z ponad połowy miasta. Dzięki udrożnieniu Mlecznej w jej rejonie w mieście problemu się po części pozbędziemy - zaleje bardziej okoliczne wsie.
 
 
Wolfchen 
Pieszy kierowca ;)


Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 3793
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 2:53 pm   

Fakt, najgorzej będzie za Radomiem - woda z Pacynki, do tego stały spust z oczyszczalni. Jedyny pozytyw to taki, że w Bartodziejach jest jeszcze spory teren zalewowy...
_________________
[M2] 7 9 22 24 25 111 117 118 127 158 185 318 N22 N24 N72
 
 
 
and220 
Moderator
zielony :)


Dołączył: 23 Maj 2009
Posty: 154
Skąd: Borki/Limanowskiego
Wysłany: Wto Mar 31, 2015 8:14 pm   


Radom dostanie 3,6 mln euro na inwestycje w zalew na Borkach i nowe koryto Mlecznej

- Naszemu miastu przyznano 3,6 euro z unijnego programu Life Plus, na projekt pn. „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miejskiej Radomia” – poinformowali senator Wojciech Skurkiewicz i radny, były prezydent Andrzej Kosztowniak.
Pod tak skomplikowaną nazwą projektu kryją się inwestycje w dolinę Mleczniej, od zalewu na Borkach przez rzeki Mleczną i Zagożdżonkę po Potok Północny.

- Ta bardzo dobrą wiadomość na Święta Wielkanocne pochodzi od naszych przyjaciół w Komisji Europejskiej. Pismo w tej sprawie właśnie trafia, lub w ciągu najbliższych dni trafi do Urzędu Miejskiego. Mam nadzieję, że prezydent Radosław Witkowski będzie kontynuował projekt byłego prezydenta, Andrzeja Kosztowniaka – mówi senator Skurkiewicz.

- Jestem szczęśliwy, bo dla mnie jako prezydenta był to najważniejszy program jeśli chodzi o przestrzeń miejską – stwierdził Andzrej Kosztowniak i dodał: - Radomski projekt oceniono bardzo wysoko i został uznany za jeden z najbardziej innowacyjnych w całej Unii Europejskiej. Otrzymał aż 69 punktów. Komisja doceniła rzecz wyjątkową na skalę europejską, czyli kilkadziesiąt hektarów w centrum miasta niezdegradowanych żadną zabudową.

Były prezydent przypomina, że już ruszyła budowa bulwarów nad Mleczną, które uzupełnią inwestycje wodne i pozwolą stworzyć dla radomian „nową przestrzeń sportowo-rekreacyjno-wypoczynkową”.

W ramach projektu zmienione zostaną koryto i przebieg Mlecznej (na bardziej meandrujący), powstaną stawy filtrujące i oczyszczające wodę, poszerzona zostanie Zagożdżonka. Zalew na Borkach zostanie zmodernizowany w ten sposób, że jego przepustowość wodna zwiększy się o 20 procent. Większa przepustowość ma zapobiec gromadzeniu się sinic, przez które często latem zalew był niedopuszczany do kąpieli.

- To będzie bardzo duża zmiana hydrologiczna w mieście, zapobiegnie np. wylewaniu Zagożdzonki, która z małego strumyka podczas ulew zmienia się w rwącą rzekę i w ubiegłym roku zalała ulicę Maratońską – stwierdził Andrzej Kosztowniak.

Projekt obejmie prawie 60 ha terenu. Jego wartość to 25 mln zł. 90 procent ma pochodzić z funduszy unijnych.

Senator Skurkiewicz podkreśla sprawę terminów jakie miasto musi dotrzymać, by projekt był kontynuowany. – Zaledwie w przeciągu 5 dni Urząd Miasta musi się określić, czy ten projekt podejmuje. Następnie w ciągu kolejnych 10 dni trzeba dosłać do Brukseli dokumenty uzupełniające. Później można już ruszać z inwestycją. Zaplanowana jest na 5 lat – informuje.


- Szkoda, że obecne władze podziękowały za współpracę byłemu wiceprezesowi Wodociągów Miejskich, Arturowi Michalskiemu. To on przyszedł do mnie z tym projektem, wydeptywał na jego rzecz ścieżki. Teraz mógłby jeszcze wiele w tym temacie zrobić – mówi były prezydent Radomia, Andrzej Kosztowniak.
radom24.pl

Kuriozum jest tytułowanie projektu cyt. "jednym z najbardziej innowacyjnych w całej Unii Europejskiej" myląc nazwy rzek które w tymże projekcie figurują, chyba że to sprawka niedoedukowanego redaktora "mawi". Zagożdżonka płynie przecież przez Pionki i Kozienice, a nie Radom :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 11