.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Największy kredyt w historii miasta - EBI

Czy miasto powinno zaciągnąć kredyt na inwestycje w Europejskim Banku Inwestycyjnym:
A) Tak
80%
 80%  [ 12 ]
B) Nie
13%
 13%  [ 2 ]
C) Nie mam zdania
6%
 6%  [ 1 ]
Głosowań: 15
Wszystkich Głosów: 15

Autor Wiadomość
gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Śro Mar 10, 2010 6:32 pm   Największy kredyt w historii miasta - EBI

Największy kredyt w historii miasta

Prezydent chce pożyczyć 200 mln zł w Europejskim Banku Inwestycyjnym. W środę na spotkaniu w magistracie grupa radnych wysłuchała przedstawicieli banku i magistratu

Starania miasta o pożyczkę w EBI były trzymane w tajemnicy. Sprawę w listopadzie ub.r. ujawniła "Gazeta". Na ostatniej sesji prezydent Andrzej Kosztowniak zasugerował, że kredyt 42 mln zł, na jaki radni się właśnie zgodzili, nie będzie ostatnim. Zadłużenie miasta sięga już przeszło 270 mln zł.

Kredyt na inwestycje

W środę do magistratu na spotkanie z przedstawicielem EBI zaproszono szefów klubów w radzie. Po spotkaniu urząd miejski wydał komunikat, że 200 mln zł miałyby być przeznaczone na "sfinansowanie planowanego deficytu budżetu miasta w latach 2010-2013 związanego z realizacją inwestycji komunalnych ujętych w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym Gminy Miasta Radomia na lata 2007-2013 oraz w uchwałach budżetowych Gminy Miasta Radomia na lata 2010-2013".

Z komunikatu wynika też, że Radom zwrócił się właśnie do EBI, bo oferuje on znacznie korzystniejsze warunki niż banki komercyjne: niższe odsetki, mniejsze obciążenie dla kolejnych budżetów, dłuższy okres spłaty. Dostalibyśmy 200 mln zł limitu kredytowego, a wykorzystalibyśmy tyle pieniędzy, ile byłoby potrzeba.

EBI udziela kredytu bez poręczeń i zabezpieczeń, ale na podstawie własnej oceny sytuacji finansowej miasta. Negocjacje miasto - bank zbliżają się do końca, o zgodę na wzięcie pożyczki prezydent zwróci się do rady miejskiej na jednej z najbliższych sesji.

EBI ma współfinansować inwestycje warte w sumie prawie 621 mln. Zasadą jest, że pokrywa do połowy kosztów.

Już budujemy

Co chcemy zabudować lub wyremontować z tych pieniędzy? Słowackiego (do granic miasta), Kozienicką, ulice wokół Słonecznego Centrum, Wojska Polskiego i ostatni odcinek Żółkiewskiego, trasę N-S, obwodnicę południową, przedłużenie Mieszka I, Młodzianowską (od ks. Sedlaka do połączenia z obwodnicą południową). Na liście inwestycji są także: mieszkania socjalne, budowa szkoły muzycznej, hali sportowej przy "budowlance", rozbudowa szkoły i budowa przedszkola na Firleju, rewitalizacja parków, budowa krytych kortów tenisowych, krytej pływalni przy Wyścigowej i stadionu lekkoatletycznego przy Narutowicza.

Czy nie jest pani przerażona sumą, jaką chce pożyczać miasto? - zapytaliśmy Jolantę Korpettę-Zych, wiceprzewodniczącą rady (Radomianie Razem).

Dzieci i wnuki

- To było spotkanie informacyjne. Przedstawiciel EBI opowiedział o zasadach, na jakich bank pożycza pieniądze. Dowiedzieliśmy się, że do końca 2009 r. udzielił kredytów w Polsce na prawie 2 mld euro, i wiemy, jakie miasta je dostały - mówi radna. Według niej prezydent na spotkaniu stwierdził, że chciałby w tym roku wykorzystać 120 mln zł na już rozpoczęte inwestycje (ok. 127 mln wynosi tegoroczny deficyt budżetowy), 80 mln zł zostałoby w rezerwie. Jak już pisaliśmy, Radom wygrał konkursy unijne na 257 mln zł i oczekuje na podpisanie umów i przekazanie pieniędzy.

- Wysłuchałam tych informacji i będę się zastanawiać. Z jednej strony nie chciałabym, by moje dzieci i wnuki się zadłużały, z drugiej EBI daje dużo lepsze warunki niż inne banki, np. nie liczy sobie prowizji i nie wchodzi na hipotekę - mówi Korpetta-Zych.

Wiesław Wędzonka, wiceprzewodniczący rady (PO): - Nie mogłem być na spotkaniu, o ustaleniach dowiedziałem się od innych radnych. Jeśli miasto ma taki kierunek - zadłużanie budżetu, to trzeba szukać rzeczywiście korzystnych ofert kredytowych. Choć ja wcale nie uważam, by taki kierunek był dobry. Kredyt powinien być ostatecznością, liczę, że prezydent przyjdzie na sesję i powie, gdzie był i które drzwi otworzył, by pozyskać dodatkowe pieniądze. Ja wiem, że nie skorzystał ze wszystkich możliwości.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
Ostatnio zmieniony przez gregory_z_radomia Pon Mar 15, 2010 6:09 pm, w całości zmieniany 10 razy  

Psycho_Mantis 
Moderator

Wysłany: Śro Mar 10, 2010 9:24 pm   

A przepraszam czemu miesza się sprawy tego kredytu chociażby ze szkołą muzyczna (gdzie środki chyba juz są zagwarantowane?) czy z budową Wojska Polskiego czy Żółkiewskiego które są DK i lwia część kosztów powinna być pokryta przez GDDKIA?

gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Śro Mar 10, 2010 9:50 pm   

No proszę, podejrzałem sobie wyniki i zaskoczenie. Głsujmy dalej. ;-)

Damian Maciąg 
Junior Admin
idealista?

Wysłany: Śro Mar 10, 2010 9:51 pm   

Sprytnie z tym ukrywaniem wyników :P

rj 
Site Admin

Wysłany: Śro Mar 10, 2010 9:53 pm   

zwróccie uwage, ze miasto chce sposrod udostepnionych 200mln realnie wziac 120mln a reszta ma byc w rezerwie. z drugiej strony mamy inwestycje ze 158mln na "dziewiątce", dla której nie pozyskano ani grosza z zewnątrz. a to niejedyna inwestycja, na ktora nie ma srodkow pozabudzetowych. jak miasto chce to zrobic? cud? demagogia?

UM dla kazdej wymienionej inwestycji powinien przedstawic strukture finansowania (!)

gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Śro Mar 10, 2010 9:54 pm   

Pamiętajmy także o ponad 250 mln które jeszcze do nas nie dotarły.

rj 
Site Admin

Wysłany: Śro Mar 10, 2010 10:04 pm   

ale w tych 250mln nie ma ANI GROSZA na inwestycje przy DK9 (158mln) czy trasie NS. a kolei do wielu inwestycji realizowanych z dotacji UE, a rzekomo dofinansowywanych z owej puli 250mln miasto już dawno bez kredytu z EBI dało wkład własny. ja czekam na konkretne, czytelne zestawienie inwestycji z podaniem strukury finansowania. nie jestem przeciwny braniu korzystnych kredytów ale musze wiedzieć na co rzeczywiście pójdą. na razie to co zaprezentował UM to haos jak stąd do plutona.

gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Sob Mar 20, 2010 8:55 pm   

Wyniki ankiety już opublikowane. Przyznam że trochę mnie pozytywnie zaskoczyły. Spodziewałem się więcej negatywnych odpowiedzi. Ja głosowałem na TAK.

gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Pon Mar 29, 2010 4:16 pm   

Właśnie oficjalnie ogłoszono że przegłosowano głosami PIS zaciągnięcie 200 mln pożyczki z EBI.

Opozycja przeciw pożyczce, ale za budową stadionu

Radni udzielili prezydentowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Zgodzili się też na zaciągnięcie 200 mln kredytu i budowę stadionu przy ul. Struga w partnerstwie publiczno-prywatnym za 220 mln zł

Hipokryzja - to słowo robiło na poniedziałkowej sesji rady miejskiej furorę. Jako pierwsza użyła go radna niezależna Agata Morgan w stosunku do radnych opozycji, którzy głosowali przeciwko zaciągnięciu przez miasto 200 mln kredytu, ale zgodzili się na budowę stadionu za 220 mln zł.

Na co pożyczymy

Kredyt, który miasto ma zaciągnąć w Europejskim Banku Inwestycyjnym w Luksemburgu, ma pokryć "planowany deficyt budżetu miasta w latach 2010-2013 związany z realizacją inwestycji komunalnych ujętych w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym Gminy Miasta Radomia na lata 2007-2013 oraz w uchwałach budżetowych Gminy Miasta Radomia na lata 2010-2013". A chodzi m.in. o przebudowę ul. Słowackiego (do granic miasta), Kozienickiej, ulic wokół Słonecznego Centrum, Młodzianowskiej (od ks. Sedlaka do połączenia z obwodnicą południową), Wojska Polskiego i ostatniego odcinka Żółkiewskiego, a także budowę trasy N-S, obwodnicy południowej, przedłużenia ul. Mieszka I, mieszkań socjalnych, szkoły muzycznej, hali sportowej przy budowlance, przedszkola na Firleju, krytych kortów tenisowych, krytej pływalni przy Wyścigowej, stadionu lekkoatletycznego przy Narutowicza i rewitalizację parków.

Same korzyści z EBI

Radni opozycji ostrzegali, że tak duże zadłużenie miasta może spowodować, że za kilka lat nie będzie nas stać na żadne inwestycje, bo będziemy spłacać gigantyczne raty. - To jak skok z samolotu bez spadochronu. Chciałbym, żeby ryzykował tylko ten, co skacze, a samolot wylądował, nie robiąc krzywdy mieszkańcom miasta - obrazowo argumentował radny radomian Razem Krzysztof Gajewski.

Przedstawiciele prezydenta i radni PiS-u odpowiadali, że kredyt w EBI jest na bardzo korzystnych warunkach, że inne miasta w Polsce sięgają po niego bez obaw i pytali retorycznie radnych opozycji: skąd wziąć pieniądze na inwestycje, jeśli nie z kredytu. Ostatecznie uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 14 do 12. Głosowanie było imienne, na sesji z powodu choroby był nieobecny radny opozycji Mariusz Fogiel (Radomianie Razem), natomiast radna niezależna Agnieszka Lisiecka-Kowalczyk na czas głosowania opuściła salę.

To hucpa

Kolejna gorąca dyskusja wybuchła, gdy omawiano projekt uchwały dotyczący budowy stadionu przy ul. Struga w partnerstwie publiczno-prywatnym. Radny Radomian Razem Kazimierz Woźniak i Agata Morgan zwracali uwagę, że w projekcie podano zbyt mało informacji na temat warunków współpracy z inwestorem. Co więcej, ostatnie zdanie uchwały wręcz mówi, że te zostaną ustalone dopiero przy podpisywaniu umowy.

- Nie wiemy więc, ile rzeczywiście przyjdzie nam płacić inwestorowi, to może być i 20 milionów rocznie - mówiła radna i jako jedyna zagłosowała przeciwko uchwale. Woźniak od głosu się wstrzymał, pozostali radni - 24 - byli za.

- Hipokryzja państwa sięgnęła zenitu. Przed godziną dla radnych opozycji problemem było zagłosowanie za zaciągnięciem kredytu, a teraz bez wahania głosujecie za budową stadionu w partnerstwie, choć skutki finansowe mogą być dużo poważniejsze niż rata. To jest hucpa polityczna - grzmiała Morgan w kierunku radnych opozycji.

Nie zdążyli na mszę

Po tym wystąpieniu atmosfera na sesji pozostała już gorąca. Radni zdecydowali, aby w związku z mszą święta w intencji samorządowców i parlamentarzystów, którą zaplanowano na godz. 16.30 i którą miał odprawić biskup radomski ks. Henryk Tomasik, zmienić porządek sesji i zająć się wcześniej głosowaniem nad absolutorium dla prezydenta. Ale dyskusja tak pochłonęła rajców, że na mszę nie zdążyli, o godz. 16.45 wciąż jeszcze strony przerzucały się argumentami. Przewodniczący rady i szef klubu PiS-u Dariusz Wójcik przedstawił prezentację multimedialną "Działań miejskich 2007-2009, czyli dlaczego Andrzej Kosztowniak powinien dostać absolutorium". I przekonywał np., że jednym z dokonań prezydenta jest park kulturowy w dolinie rzeki Mlecznej, choć inwestycja jak na razie jest jedynie w planach.

- Mnie urzędnicy miejscy nie przygotowali prezentacji, mam swoją: to uchwała budżetowa. Wystarczy się wczytać. Ocenianie kadencji jest nieporozumieniem, mamy się skupić na ubiegłym roku. Pokażcie mi inwestorów, którzy stworzyli miejsca pracy. Bezrobocie w mieście wzrosło. Inwestycje, o których tak pięknie mówił pan Wójcik, najwyraźniej nie pomogły - odpowiadał radny Woźniak.

Ostatecznie prezydentowi udzielono absolutorium. Za było 15 radnych, przeciwko 10 (na sali brakowało już trzech osób).

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

Szymek
[Usunięty]

Wysłany: Śro Paź 13, 2010 9:56 am   

Gdzie w mieście jest ten skok cywilizacyjny? Co w ogóle Kosztowniak miał na myśli? Sam siebie? :lol:

kartashov 
Moderator

Wysłany: Wto Maj 03, 2011 8:34 am   

redoxygene: post usunięty za niezgodność z zasadami cytowania.
Ostatnio zmieniony przez redoxygene Wto Maj 03, 2011 9:20 am, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu