.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
System Informacji Miejskiej i podział Radomia na dzielnice
Autor Wiadomość
PePe 

Wysłany: Pią Gru 16, 2011 5:49 am   

redoxygene napisał/a:
PePe napisał/a:

Pytałem mojej mamy, która się na Filtrowej wychowała, nigdy w życiu nie słyszała tej nazwy. Moim zdaniem nazywanie tego "Oświęcimiem" byłoby zupełnie na siłę.

Bo zaczęła zanikać baaaardzo dawno temu. Byłaby równie na siłę, co obecne wrzucanie terenu RWT do śródmieścia... Już bardziej Potok tam pasuje.

Mam znajomych z Fałata i mówi się, że są z Potoku. Ja bym teren RWT i Wodną i Struga dał do Potoku a od Siemiradzkiego stare Struga, fragment Wodnej (tam nawet domów nie ma) całą Filtrową i oczywiście 25 czerwca do Struga do śródmieścia. Mówiąc bardziej klarownie, zrobiłbym Siemiradzkiego granicą.

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Pią Gru 16, 2011 3:06 pm   

I Siemiradzkiego, a dalej Potok Malczewski są już akceptowalne :)

adam89p 

Wysłany: Pią Gru 16, 2011 5:41 pm   

Ja mieszkałem na Żeromskiego, przy wiadukcie i zawsze się zastanawiałem czy to śródmieście czy już ONP (parafia w końcu MBKŚ) - teraz będę wiedział oficjalnie, że to śródmieście :D

Damian Maciąg 
Junior Admin
idealista?

Wysłany: Pią Gru 16, 2011 6:52 pm   

redoxygene napisał/a:
I Siemiradzkiego, a dalej Potok Malczewski są już akceptowalne :)

Redox, chyba Północny?

Miro 

Wysłany: Pią Gru 16, 2011 7:53 pm   

W Radomiu powstanie System Informacji Miejskiej

Kwiatkowskiego to jeszcze Glinice czy już Ustronie? Sąsiednia leży na Obozisku czy XV-leciu? Gdzie kończy się Ustronie, a zaczyna Prędocinek? Nie wiadomo, gdzie są granice? Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zaproponował podział Radomia na 56 osiedli. Teraz czeka na opinie mieszkańców

"Mieszkam na Michałowie", "Jadę na Ustronie", "Będę dziś na Borkach" - tak wszyscy mówią, ale gdzie jest ten Michałów, Ustronie czy Borki, tego żaden oficjalny dokument do tej pory nie określał. Na potrzeby postępowań administracyjnych stosowany jest obecnie podział na obręby geodezyjne.

- Kłopot polega jednak na tym, że ich granice nie zawsze są zgodne z tradycyjnym podziałem na osiedla funkcjonującym w świadomości mieszkańców - informuje Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. - Na przykład według podziału geodezyjnego zalew mielibyśmy na Halinowie, chociaż nikt nie ma wątpliwości, że jest to zalew na Borkach, cmentarz komunalny byłby na Wincentowie, ale każdy wie, że jest na Firleju. Podobnie Centrum Handlowe "Echo" usytuowane byłoby na Gołębiowie, Centrum Handlowe "M1" na Młodzianowie, Fabryka Łączników na Jeżowej Woli, a Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich na Godowie, lecz raczej nikt ich tak nie umiejscawia - tłumaczy rzecznik.

By te sprawy uporządkować, gmina chce wprowadzić System Informacji Miejskiej. I mają się pojawić nowe tabliczki z nazwami ulic i osiedli. A do tego potrzebny jest oficjalny podział miasta na osiedla. Na razie swoją propozycję przedstawili drogowcy, teraz czekają na opinie mieszkańców miasta. Konsultacje społeczne mają potrwać do 13 stycznia.

MZDiK zaproponował podział Radomia na 56 osiedli. - Podczas pracy postępowaliśmy tak: wybieraliśmy jeden charakterystyczny obiekt z danego rejonu i zastanawialiśmy się, gdzie według ludzi jest on położony, np. Centrum Handlowe "M1", nikt nie powie, że jest na Idalinie, wszyscy stwierdzą, że na Ustroniu. Inny przykład to Kolegium UMCS, każdy powie, że jest na Wacynie - tłumaczy Marek Ziółkowski z MZDiK, który brał udział w opracowywaniu podziału. Największy problem był według niego z ustaleniem granic osiedli w nowszych rejonach miasta.

- Na przykład, gdzie kończy się Jeżowa Wola, a gdzie zaczynają Żakowice? - mówi. Generalnie w przypadku terenów, które w granicach Radomia znalazły się w latach 50. i później, kierowano się zasadą, by trzymać się granic dawnych wsi. - Tak zrobiliśmy na przykład w przypadku Starej Woli Gołębiowskiej. Te tradycyjne granice udało nam się zachować w 90 proc. przypadków - słyszymy od Ziółkowskiego.

Jako oddzielne osiedla na mapie sporządzonej przez drogowców znalazły się także mniejsze obszary, ale takie, których nazwy mają bardzo długą tradycję, np. Miasto Kazimierzowskie czy Prędocinek. - Miasto Kazimierzowskie to Miasto Kazimierzowskie, każdy tak mówi, a Stare Miasto mamy przecież gdzie indziej - wyjaśnia.

Nie zdecydowano się jednak na powrót do starych, ale już zapomnianych nazw. Bo kto jeszcze pamięta, że mieliśmy Oświęcim? - Tak nazywano przed wojną rejon m.in. ulic Żwirki i Wigury, Kusocińskiego - mówi Ziółkowski. - Czasami niektóre nazwy się przyjmują, inne nie - dodaje. I podaje przykład Osiedla XV-lecia oraz 35-lecia PRL, jak kiedyś nazywano teren z blokami na Gołębiowie. - Ta druga nazwa w ogóle się nie przyjęła, a XV-lecie mamy do tej pory - mówi.

Ziółkowski podkreśla, że dokument przygotowany przez MZDiK to tylko propozycja. - Jesteśmy ciekawi, jak odniosą się do niego mieszkańcy, być może trzeba będzie przesunąć np. o dwie ulice granice jakiegoś osiedla. Wszystko się jeszcze okaże - zaznacza Ziółkowski.

Gdzie są mapy? Mapy z proponowanym podziałem Radomia na osiedla zobaczyć można na naszej stronie internetowej radom.gazeta.pl, a także na stronie MZDiK. W wersji papierowej zostaną wyłożone w MZDiK przy ulicy Moniuszki 5 (III piętro, pokój 7), w urzędzie miejskim (wejście od Żeromskiego 53, pokój 103). Wszelkie uwagi i sugestie można nadsyłać do 13 stycznia na adres: Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, 26-600 Radom, ulica Traugutta 30/30A (z dopiskiem "Konsultacje społeczne"). Można też skorzystać z poczty elektronicznej, pisząc na adres: ziolkowski@mzdik.pl.

Na państwa opinie czeka także "Gazeta". Piszcie na listy@radom.agora.pl oraz wypowiadajcie się na forum radom.gazeta.pl.

Osiedla Radomia

MZDiK proponuje 56 nazw osiedli: Os. Akademickie, Borki, Brzustówka, Długojów, Długojów Górny, Dzierzków, Firlej, Glinice, Godów, Gołębiów, Os. Gołębiów I, Os. Gołębiów II, Halinów, Huta Józefowska, Idalin, Janiszpol, Jeżowa Wola, Józefów, Kaptur, Kierzków, Koniówka, Kończyce, Kozia Góra, Krychnowice, Krzewień, Malczew, Malenice, Miasto Kazimierzowskie, Os. Michałów, Mleczna, Młodzianów, Młynek Janiszewski, Os. Nad Potokiem, Nowa Wola Gołębiowska, Nowiny Malczewskie, Obozisko, Planty, Os. Południe, Potkanów, Os. Prędocinek, Pruszaków, Rajec Poduchowny, Rajec Szlachecki, Sadków, Stara Wola Gołębiowska, Stare Miasto, Śródmieście, Os. Ustronie, Wacyn, Wielogóra, Wincentów, Wośniki, Wólka Klwatecka, Os. XV-lecia, Zamłynie, Żakowice.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czasami mam wrażenie, że dyskusje na forum są inspiracją dla autorów artykułów, takich jak ten powyżej.
Zbieg okoliczności? :lol:

Miro 

Wysłany: Pią Gru 16, 2011 8:38 pm   

Radom - podział na dzielnice:

Źródło: MZDiK

ddiieesseell 
eksplorator miasta

Wysłany: Pią Gru 16, 2011 10:47 pm   

Miro napisał/a:
Czasami mam wrażenie, że dyskusje na forum są inspiracją dla autorów artykułów

Eee... tam...
Zerknij tutaj i tutaj i powiedz z czystym sumieniem, że ten artykuł nie jest zerżnięty... Zresztą po to MZDiK wydaje komunikaty dla prasy żeby je drukowały...

I przy okazji w temacie...
Może możnaby się też pokusić o wydzielenie osiedla "Centrum" jako ścisłego obrębu ulicy Żeromskiego (od placu Kazimierza do Niedziałkowskiego lub 25go Czerwca) i przyległych ważniejszych "odnóg" (Focha, Moniuszki, Piłsudskiego etc +Kilińskiego). Nawet w konwencji redoxa - Śródmieście-Centrum?

Psycho_Mantis 
Moderator

Wysłany: Sob Gru 17, 2011 12:51 am   

redoxygene napisał/a:
lecho napisał/a:

A ja jako mieszkaniec Południa się nie zgadzam. Wszystkie osiedla w Radomiu mają nazwy zwyczajowe, są osiedla większe od Południa nie będące w żaden sposób podzielone - bez sensu robienie takiej sztuczności tylko po to żeby nagle osiedla zyskiwały "patronów" :)
Nazwy "Kochanowskiego" i "Kolberga" sobie wprowadziły spółdzielnie, nie wiadomo po cholerę, jako mieszkaniec stwierdzam że mało kto zwraca na to jakąkolwiek uwagę. Dla ludzi z Południa to jest "górka" i "dołek" i zawsze była, bez względu na to co SM Południe sobie wymyśliła :P

No właśnie nie do końca to jest tak, że osiedla na siłę zyskiwały patronów lub ktoś próbuje ich wciskać. Osiedle Kochanowskiego, czy osiedle Malczewskiego jest w całości zgodne z tym jaką tematykę nazw ulic przyjęto w ramach założenia pierwotnego. Nazwa "Południe" była nazwą roboczą tak samo jak "Północ" dla Michałowa (i Józefowa, Brzustówki, Mlecznej i Firleja, które nie powstały). Osiedla Prędocinek i Młodzianów to Ustronie jednostki P i M. A w obrębie samego Ustronia jednostki A, B i C. Gołębiów też ma oddzielone dwa oficjalne osiedla.
To, że ludzie nazywają jak chcą nie oznacza, że trzeba taki stan sankcjonować w całości - stąd proponuję połączenie nazw i podział dużych jednostek w ramach osiedli.
To samo tyczy się na mapie os. Wośniki i Zamłynie - to też są typowe osiedla bloków, a w nazwach ich nie mają. Wośniki są połączone w całość, a powinny być podzielone dokładnie tak samo jak Gołębiów, czy Obozisko na osiedle i nie-osiedle.
To, że ludzie zamiast do "Leklerka" chodzą do "Eklerka", podmieniają nazwy rzek i cieków wodnych w mieście (np. Potok Malczewski czynią Południowym) nie oznacza, że należy to sankcjonować. Południe dzieli się zwyczajowo i funkcjonalnie na dwa podosiedla - na "I" i "II" lub "Dołek" i "Górkę" i nie widzę żadnego problemu, aby oficjalnie wprowadzić podział taki, jaki przyjęto przy budowie tych dwóch osiedli, który jest zgodny ze stanem faktycznym i historycznym z jednoczesnym zachowaniem nazw zwyczajowych i połączenie w Osiedle Południe im. Kochanowskiego, czy nawet w wersji najbardziej okrojonej Os. Południe II, Osiedle Obozisko, Osiedle Wośniki, czy Osiedle Zamłynie, a nie zbitki Os. Południe, Wośniki, Zamłynie, czy Obozisko.

Mnie się formalny podział na Południe I i II podoba. Podobnie jest z o wiele większym Gołębiowem. Przynajmniej jeśli chodzi o Południe nie mamy żadnego problemu z rozgraniczeniem :) Najlepiej ustalić to na potoku :) Na wracanie do nazw Kolberga i Kochanowskiego które nie są "na siłę" czy też nie są wymysłem spółdzielni jest za późno o 15 lat. Idea była dobra: dwa osiedla połączone w dzielnicę Południe. Tak jak na północy planowano 4 osiedla tworzące dzielnicę Północ. Wydaje mi się, że nazwa mogłaby funkcjonować gdyby grubo ponad 20 lat temu nie wprowadzono nazwy końcowych jako "Osiedle Południe" (przy Posłów Greckich dla 1 i 1 bis oraz na Wierzbickiej przy Gospodarczej. Później te nazwy powielano na pętlach dla 1 przy inżynierii oraz dla reszty przy Warsztatowej, w końcu 15 lat temu po zamknięciu kręgu powstała pętla Os. Południe. Co innego gdyby jeszcze kombinowali z I i II. Ciekawe co by się natomiast stało gdyby pętle nazywać pierwotnymi nazwami osiedli. Zresztą widać to na przykładzie Michałowa, które Os. Północ się nigdy nie stały tyle że tam powstało 1 z 4 osiedli, na południu oba planowane.

Najbardziej razi mnie jednak podział Zamłynia i Kaptura, kompletnie z czapy.

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Sob Gru 17, 2011 3:51 am   

Kranik007 napisał/a:

Redox, chyba Północny?

Oj, oczywiście, że Północny :)

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Sob Gru 17, 2011 4:00 am   

Psycho_Mantis napisał/a:
Zresztą widać to na przykładzie Michałowa, które Os. Północ się nigdy nie stały tyle że tam powstało 1 z 4 osiedli, na południu oba planowane.

No trochę inaczej :P Z Północy powstało ok 1/6 całości obszaru zabudowy, a z Południa z 1/3 :P Południem miał być cały obszar od torów aż do Potkanowa i Starokrakowskiej w zasadzie.

A jak się odnosisz do Oboziska i Osiedla Obozisko :P ?

Przy okazji proszę o komentarze:

Uploaded with ImageShack.us

milenijny79 

Wysłany: Sob Gru 17, 2011 1:26 pm   

z tym prędocinkiem to źle pojechałeś, granicą między ustroniem a prędocinkiem jest szkoła gastronomiczna. podział według miasta jest rzeczywisty. oczywiście jak dla mnie.

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Sob Gru 17, 2011 1:45 pm   

Z Prędocinkiem kierowałem się nomenklaturą stosowaną od zawsze w SM Ustronie (te tereny są oznaczone jako Prędocinek I, od gastronomicznej to Prędocinek II), wynikającą również z etapowania budowy całego zespołu osiedli i ich nazw. Dodatkowo dwie znane mi osoby mieszkające w tych blokach od strony Młodzianowskiej mówią, że to Prędocinek.

Damian Maciąg 
Junior Admin
idealista?

Wysłany: Sob Gru 17, 2011 3:29 pm   

Co do Oboziska. Osiedle Obozisko (czyli niby Osiedle J. Malczewskiego - nazwa przez nikogo nie stosowana) to tylko bloki. Zresztą niektórzy mówią na bloki Nowe Obozisko, na domki jednorodzinne Stare Obozisko. Więc jeśliby wydzielać Osiedle Obozisko to tak naprawdę obszar zamknąłby się w takich granicach: Potok Północny - Brandta - Śniadeckich - Warszawska. Ewentualnie włączyć można park (im. J. Malczewskiego).
Ostatnio zmieniony przez Damian Maciąg Sob Gru 17, 2011 5:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  

Jimoch 

Wysłany: Sob Gru 17, 2011 3:49 pm   

Podzielam opinię Redoxa odnośnie granicy między Prędocinkiem a Młodizanowem, prócz tego wyciętego odcinka północno-wschodniego przy skrzyżowaniu Jana Pawła II i Młodzianowskiej. Domki jednorodzinne od strony północnej należą do Młodzianowa - powstały wcześniej niż same bloki. Przebieg granicy będzie oscylował w śladzie ul. Nowomłodzianowskiej.

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Sob Gru 17, 2011 5:09 pm   

Kranik007 napisał/a:
Co do Oboziska. Osiedle Obozisko (czyli niby Osiedla J. Malczewskiego - przez nikogo nie stosowane) to tylko bloki. Zresztą niektórzy mówią na bloki Nowe Obozisko, na domki jednorodzinne Stare Obozisko. Więc jeśliby wydzielać Osiedle Obozisko to tak naprawdę obszar zamknąłby się w takich granicach: Potok Północny - Brandta - Śniadeckich - Warszawska. Ewentualnie włączyć można park (im. J. Malczewskiego).

True, true - nawet nie wiem dlaczego pojechałem po Szarych Szeregów. Poprawię ;)

Jimoch napisał/a:
Podzielam opinię Redoxa odnośnie granicy między Prędocinkiem a Młodizanowem, prócz tego wyciętego odcinka północno-wschodniego przy skrzyżowaniu Jana Pawła II i Młodzianowskiej. Domki jednorodzinne od strony północnej należą do Młodzianowa - powstały wcześniej niż same bloki. Przebieg granicy będzie oscylował w śladzie ul. Nowomłodzianowskiej.

Przecież właśnie tych domków tam nie zaznaczałem i granicą całą pojechałem po Nowomłodzianowskiej ;)

Odpowiedz do tematu