.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Zaskakujące wyniki badań. Radom wyprzedził Kielce.
Autor Wiadomość
KY 
Moderator

Wysłany: Sob Wrz 07, 2013 12:56 pm   Zaskakujące wyniki badań. Radom wyprzedził Kielce.

Zaskakujące wyniki badań. Radom wyprzedził Kielce. Bo żyje się tam lepiej?

Radomianie są bardziej zadowoleni z życia w swoim mieście niż kielczanie u siebie - wynika z Diagnozy Społecznej od lat oceniającej warunki i jakość życia Polaków. Tyle tylko, że nikt w to nie wierzy
"Diagnoza Społeczna" to największe cykliczne badanie socjologiczne Polaków przeprowadzane przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Janusza Czapińskiego. Wyniki publikowane są co dwa lata. Ankietowani - w sumie ponad 26 tys. osób z przeszło 12 tys. gospodarstw domowych - odpowiadają m.in. na pytania dotyczące jakości ich życia, wskazują, na jakie wydatki mogą sobie pozwolić.

Socjologowie interesują się też konkretnymi miastami. I o ile na szczegółowe wyniki badań trzeba jeszcze poczekać, tak diagnoza pozwala stwierdzić, gdzie mieszkańcom większych miast w Polsce żyje się najlepiej, a gdzie najgorzej.

Ankietowani odpowiadali na pytanie, czy są "bardzo zadowoleni z miejscowości zamieszkania". Słowo "bardzo" trzeba zaakcentować, bo trochę zadowolenia w tym przypadku nie wystarczy. Tak czy siak, na liście 26 polskich miast Kielce znalazły się na miejscu trzecim od końca - wskaźnik zadowolenia wyniósł 4,19 proc. (w 2011 r. - 3,97 proc., w 2009 - ok. 6 proc.). Wedle wyników gorzej w swoim miejscu zamieszkania żyje się tylko mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla (3,68 proc.) oraz Częstochowy (3,26 proc.). Wszyscy mogą za to brać przykład z Gdyni - 37,7 proc. zadowolonych. Dalej są Poznań, Gdańsk, Toruń, Kraków i Katowice.

I nawet nie to zaskakuje tak jak inny wniosek. Bardziej oddziałujący na wyobraźnię. Z badania wynika, że kielczanom żyje się gorzej niż... radomianom. Oba miasta, też poprzez dawne animozje, często są ze sobą zestawiane. Porównanie z reguły wypada na korzyść Kielc. W 2011 roku, w tym samym badaniu, bardzo zadowolonych z miejsca zamieszkania było tylko... nieco ponad procent radomian.

W obecne wyniki nie za bardzo dowierza dr Andrzej Kościołek, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. On podobne badania przeprowadził w 2010 roku. Wówczas ok. 33 proc. przepytanych mieszkańców Kielc odpowiedziało mu, że są "bardzo zadowoleni" z życia tutaj. - Dlatego nie chce mi się wierzyć, że teraz ten wynik spadł do 4 proc. To niemożliwe, może popełniono jakiś błąd - zwraca uwagę. Dodaje, że na ocenę zadowolenia składa się m.in. dostęp do służby zdrowia, edukacji, szybkość załatwienia spraw w urzędach, czystość, także wygląd miasta. Nie dowierza, że radomianom żyje się lepiej niż nam.

To samo słyszymy od innych.

- Radom z roku na rok zmienia się na lepsze, tak też słyszę od znajomych, ale z drugiej strony nie ma tu takich inwestycji, choćby drogowych, nie ma co także porównywać samych centrów miast, czyli ulicy Sienkiewicza z Żeromskiego - podkreśla Cezary Ruszkowski, były obrońca Korony w latach 90., a obecnie szkoleniowiec juniorów starszych w kieleckim klubie. To radomianin z urodzenia, który od ponad 20 lat mieszka w Kielcach. - Raczej trudno byłoby mi wyprowadzić się do Radomia - dodaje.

Zaskoczenia wynikami badań nie ukrywa też Ireneusz Domański, były szef kieleckiego i radomskiego oddziału "Gazety Wyborczej". - Może po prostu kielczanie mają wyższe standardy życia, do których starają się równać, i stąd to niezadowolenie. Obywatel Albanii też może być szczęśliwszy od mieszkańca Luksemburga, choć nie świadczy to o zamożności. Sam wolałbym być niezadowolonym w bogatszym kraju niż odwrotnie - mówi. I dodaje: - To w Kielcach jest więcej m.in. wydarzeń artystycznych, sportowych, obiektów kulturalnych. Zresztą można tak wyliczać dalej.

Zwraca też uwagę, że kielczanie poza granicami miasta częściej chętniej przyznają się do swojego pochodzenia niż radomianie. - To też o czymś świadczy - podkreśla Domański.

O to, skąd takie nastroje wśród mieszkańców, spytaliśmy też prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. - Nie traktowałbym tych wyników poważnie. Trudno w nie do końca uwierzyć, tym bardziej że nastrojów wśród mieszkańców nie zmieni się w ciągu roku czy dwóch lat. To praca na wiele lat - komentuje. - Myślę, że Kielce się ludziom podobają. Ja nie chciałbym mieszkać w Radomiu - dodaje Lubawski.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/k...l#ixzz2eCf4OGnu

GW Kielce

Komentarze osób wypowiadających się w tym artykule zacne :D
Ostatnio zmieniony przez KY Sob Wrz 07, 2013 1:42 pm, w całości zmieniany 1 raz  

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Sob Wrz 07, 2013 1:29 pm   Re: Zaskakujące wyniki badań. Radom wyprzedził Kielce.

Mnie zaskakuje w ogóle ton artykułu i jego żenujący poziom :D Zamiast skupić się na przyczynach problemu i tego, czy w Kielcach jest do dupy bardzo, czy jeszcze bardziej, skupiają się na tym, że Radom ich wyprzedził i cytują wypowiedzi zacnych inteligentów, którzy "odkłamują" badania, mając być chyba dla nich przeciwwagą jakąś, czy coś. Brakło tam jeszcze cytatu jakiegoś dyrektora tamtejszego szpitala "Radom jest chujowy, jak tu wierzyć takim badaniom".
Problem polega na tym, że radomianie to malkontenci, kielczanie megalomanie (co widać w artykule dobitnie, a wypowiedzi Domańskiego jeszcze bardziej), a w Kielcach wg mnie lepiej nie będzie jeśli chodzi o jakość życia - to miasto rozwija się w sposób bardzo niezrównoważony, w straszliwym tempie się rozlewa i będzie się rozlewać dalej. W zakresie inwestorów wg mnie potencjał Radomia jest większy, przede wszystkim z uwagi na bieżące i planowane inwestycje, w tym szybką kolej do Warszawy i lotnisko. A co do estetyki... cóż... wg mnie nie ma w ogóle czego porównywać - nowoczesnością wbrew Lubawskiemu nie są autostrady mknące gdzie się da, na dodatek za ekranami; nie jest chyba najgorsza komunikacja miejska w Polsce - co z tego, że kupili parę nowych autobusów; nie jest nią też parking wielopoziomowy i jakby dziwna troszkę struktura zabudowy tego miasta. Wielkomiejskości nie mierzy się długością korków i liczbą linii autobusowych kursujących co godzinę.
A na koniec - widać, że chłopacy mają niezły kompleks :D A dla przykładu - ani ja, ani nikt z moich znajomych nie chciałby mieszkać w Kielcach.

Psycho_Mantis 
Moderator

Wysłany: Sob Wrz 07, 2013 3:27 pm   

KY napisał/a:
ale z drugiej strony nie ma tu takich inwestycji, choćby drogowych

Widać, że pisanie zza biura, kieleckiego biurka :)
Po pierwsze trzypasmowe arterie to jest wyznacznik czegokolwiek.
Po drugie: pudło. Akurat w Radomiu ostatnio wiele się buduje jeśli chodzi o drogi. Śmiem twierdzić, że w ciągu kilku lat przebudowano i odnowiono całe centrum, ale także Grzecznarowskiego, Chrobrego, Słowackiego itd. itd. Nie mówię już o dwupoziomach 1905r. Obw poł., planowanej NS, zaprojektowane i zaraz budowanej Młodzianowskiej nad torami.

EWIDENTNIE widać, że to oni mają problem z nami, a nie my z nimi :)

A teraz całkowicie poważnie z zawodowego obowiązku. Odpowiedzi SKRAJNE czyli w skali 5-ciu odpowiedzi nr 1 i 5, a w skali 7-miu odp 1 i 7 są wybierane zawsze bardzo rzadko. Ludzie generalnie mają tendencję do omijania skrajności. Czasami stosuje się w badaniach myk, że tworzy się 7 odpowiedzi, a potem odp nr 1 i 2 oraz 6 i 7 łączy się w jedną.

maximus 

Wysłany: Sob Wrz 07, 2013 7:12 pm   

Żenujący artykuł, ale to ich sprawa, my się cieszmy z tego wyniku, który jak był kiedyś niekorzystny dla Radomia to nikt go nie podważał. Radom zmienia się na lepsze i ma nieporówywalnie większy potencjał wynikający m.in. z bliskości Warszawy (kolejna firma , Świt się stamtąd przenosi).
Zawsze uważałem, że problemem Radomia były kieleckie media, które niszczyły to miasto. Nie zapomnę akcji ratowania województwa, gdzie media praktycznie się nie włączyły i nie wystarczyło nawet Radomian, żeby otoczyć Urząd Wojewódzki. Teraz praktycznie nie mają one (media kieleckie) znaczenia, gdy jest internet i radomskie serwisy są w pełni radomskie i przynoszą także dużo dobrych informacji, budując wśród ludzi poczucie, że jednak coś się w Radomiu dzieje i zmienia na lepsze. Estetyka też się znacząco poprawia, drogi już dawno wg mnie mamy lepsze (nawet mam zarzut, że na drogi idzie za dużo kasy w porównaniiu z innymi obiektami). Z basenami np.chyba, też nie ma porównania. Teatr od lat ma znacznie wyższy poziom, a teraz już 3 sceny. 2 Multipleksy. Sport też się odradza, 2 drużyny na najwyższym poziomie rozgrywek w Polsce, także powodują, że coraz częściej słowo Radom pojawi się w radiu, internecie, telewizji itp.

Warte podkreślenia jest to, że nie bez przyczyny mieszka w Radomiu od zawsze więcej ludzi niż w Kielcach i najbliższe zapowiadane tendencje pokazują, że ta różnica jeszcze się zwiększy, pomimo spadku liczby ludności w Radomiu.

ALE, jest jeszcze mnóstwo do zrobienia i jest wiele dziedzin w których jesteśmy do tyłu.
Bardzo pomogłaby decentralizacja i zlikwidowanie np. Radia Kielce opłacanego z abonamentu, tak samo TVP Kielce jak i wogóle niepotrzebnego małego województwa świętokrzystkiego, chyba, że wogóle idziemy w kierunku mniejszych województw i wtedy Radom także powinien być miastem wojewódzkim.

Nie mam takich danych, ani czasu by je zdobyć, ale jestem ciekaw jak wiele miejsc pracy mają Kielce dzięki tym instytucjom pozostałym z komuny i tych obecnie wojewódzkich a także innych (np. GDDKiA). Jestem pewien, że gdyby Radom posiadał u siebie takie instytucje to bezrobocie byłoby na znacznie niższym poziomie, może nawet takim jak w Kielcach. I to jest właśnie pole do działania dla polityków z naszego regionu. Są już sukcesy: ITD, Centrum Ratownictwa. Także, coraz więcej działaczy z Radomia wie jak pływać w tym popapranym świecie politycznym i załatwić coś dla Radomia i regionu tak jak to się działo w Kielcach przez wiele lat.

Co do p. Lubawskiego to chyba chłopowina nie ma szans już wygrać, bo widać ewidentnie, że mu nie idzie i w sumie nie ma już pomysłu na te zmniejszające się Kielce.

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Sob Wrz 07, 2013 7:34 pm   

maximus napisał/a:

Co do p. Lubawskiego to chyba chłopowina nie ma szans już wygrać, bo widać ewidentnie, że mu nie idzie i w sumie nie ma już pomysłu na te zmniejszające się Kielce.

Jak nie ma :D Ostatnio jechał na pomyśle budowy największego lotniska w Polsce i wszyscy się zakochali w projekcie, to teraz może metro znajdzie się w programie, a wszyscy gremialnie będą porównywać Kielce z Londynem :D A tak na serio to on na nic nie ma pomysłu, oprócz kotletów mentalnie rodem sprzed 40 lat. To on uznał przecież, że puszczenie środkiem miasta ekspresówki je uatrakcyjni i uczyni konkurencyjnym. Co tam doświadczenia innych mówiące, że jeszcze bardziej się dzięki takiej inwestycji Kielce wyludnią, a samo miasto zostanie bezpowrotnie oszpecone (innymi drogowymi krowami i wiaduktami również).
Fakt pozostaje faktem, że dla nas to wszystko jest korzystne w perspektywie kolejnych zmian administracyjnych, które za 10 czy 20 lat, ale nastąpią. Wtedy będzie można sobie cytować artykuły o bujnym rozwoju kieleckich dróg, ścieżek rowerowych, komunikacji i komforcie życia.

PiRo 

Wysłany: Nie Wrz 08, 2013 1:58 pm   

redoxygene napisał/a:
Jak nie ma :D Ostatnio jechał na pomyśle budowy największego lotniska w Polsce i wszyscy się zakochali w projekcie, to teraz może metro znajdzie się w programie, a wszyscy gremialnie będą porównywać Kielce z Londynem :D

To może już tak bardziej na serio niech się wykaże w temacie 'kolei aglomeracyjnej dla Kielc' :D

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Nie Wrz 08, 2013 7:21 pm   

Przecież już się w tym temacie wykazał :D

loyd 

Wysłany: Nie Wrz 08, 2013 7:46 pm   

Panowie,

W lipcu bezrobocie w Kielcach wynosiło 10,6 %:

http://mup.kielce.pl/stro...obocia-2013/233

Tymczasem w Radomiu 22,7 %:

http://www.pupradom.pl/?id=331

Tyle w temacie.

Pozdrawiam z Kielc i nie chcę bezsensownej pyskówki, ale jak już coś porównujemy to róbmy to z sensem a nie "wrażenia komu się wiadukt podoba a komu nie".

Psycho_Mantis 
Moderator

Wysłany: Nie Wrz 08, 2013 7:56 pm   

loyd > Witamy serdecznie :) Rzeczowo: przeszukaj radomskie media pod kątem porównywania się z Kielcami, a potem prześledź te kieleckie i odpowiedz sobie na pytanie kto z kim ma problem :)
W temacie bezrobocia jeśli przez 15 lat degraduje się jedno miasto, a drugiemu pozostawia się status województwa co wiąże się z konkretnymi pieniędzmi, górami pieniędzy w postaci nie tylko urzędów, instytucji, ale także kasy na inwestycje to naprawdę Cię ten wynik dziwi? :) Aha. Argument redoxa o wiadukcie był raczej wtrąceniem a nie argumentem w czymkolwiek.
Ja także nie chcę pyskówki ale lekką ręką można przedstawić dane demograficzne co do wyludniania się i ludzi w wieku produkcyjnym, ale... po co?
Jak napisałem: ja jako Radomianin problemu z Kielcami nie mam :)

loyd 

Wysłany: Nie Wrz 08, 2013 8:15 pm   

Ja z Radomiem problemu absolutnie nie mam. Ja nie mam z nikim problemu.

Obiektywnie tylko patrząc na rzecz chyba oczywisty jest fakt, że w Kielcach lepiej się dzieje właśnie z tego powodu który wskazałeś - mamy województwo i to my dzielimy fundusze a nie nam dzielą.

Nie wiem jak wygląda Radom bo nigdy nie byłem w tym mieście (poza tym, że 3 razy w tygodniu piję kawę w mac'u w jadąc w Warszawy :) ) ale znajomi z którymi odbywałem aplikację (Radom podlega pod Kielce) mówili, że Kielce odskoczyły Wam bardzoooooo ..... Zarówno pod względem rynku pracy, inwestycji, życia nocnego (podobno w Radomiu po 20 na ulicach hula wiatr), itp.

Jak jest naprawdę nie wiem.

sueno_Kielce 

Wysłany: Nie Wrz 08, 2013 8:38 pm   

maximus napisał/a:

Najsmutniejsze jest to, że Lubawski nie ma z kim przegrać :( A jest największym szkodnikiem dla mojego miasta.

A co do jakości życia to się nie wypowiadam. Musiałbym mieszkać jakiś czas w Radomiu żeby mieć porównanie. Jak dla mnie to jeśli miasto jest biedne i nie stać je na wszystko czego by chcieli mieszkańcy, bo jak wiadomo potrzeby człowieka są nieskończone, ale zasoby są skończone, to ważne jest dobre gospodarowanie i odpowiednia komunikacja władzy z mieszkańcami. U nas niestety nie ma ani jednego ani drugiego. A to jest dla mnie clou zadowolenia z życia w danym mieście. Czuć się jego współgospodarzem.

NowyAnty 

Wysłany: Nie Wrz 08, 2013 8:58 pm   

loyd napisał/a:
Ja z Radomiem problemu absolutnie nie mam. Ja nie mam z nikim problemu.

Obiektywnie tylko patrząc na rzecz chyba oczywisty jest fakt, że w Kielcach lepiej się dzieje właśnie z tego powodu który wskazałeś - mamy województwo i to my dzielimy fundusze a nie nam dzielą.

Nie wiem jak wygląda Radom bo nigdy nie byłem w tym mieście (poza tym, że 3 razy w tygodniu piję kawę w mac'u w jadąc w Warszawy :) ) ale znajomi z którymi odbywałem aplikację (Radom podlega pod Kielce) mówili, że Kielce odskoczyły Wam bardzoooooo ..... Zarówno pod względem rynku pracy, inwestycji, życia nocnego (podobno w Radomiu po 20 na ulicach hula wiatr), itp.

Jak jest naprawdę nie wiem.

W Kielcach natomiast macie bujnie rozwinięte życie towarzyskie. Imprezy, festiwale, koncerty, bla bla bla bla. Nie chcę tutaj podsycać tych antagonizmów, ale w świętokrzyskim nie ma chyba większej imprezy, o skali europejskiej niż nasze Air Show.
Najgorsza reklamę naszemu miastu robią sobie sami radomianie. Takich ludzi jak ci z Twojej aplikacji, czy legendarna już Zosia Bysiec (bojowniczka o prawo nauki norweskiego w Radomiu, bohaterka gw) nie znoszę. Wyrwali się do tej stolicy i sądzą, że złapali byka za rogi. Otóż tak nie jest. Trzeba trochę spokornieć i docenić, że to Radom dał im spokojne życie, edukację i możliwość wyjazdu.
A Kielcom radziłbym, aby porzuciły wzajemne animozje i zajęły się wspólną pracą i lobbowaniem za inwestycjami ponadregionalnymi, bo np. zamiast walki o kolejową ósemkę, forsują beznadziejny projekt podłączenia się pod CMK.

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Nie Wrz 08, 2013 9:14 pm   

loyd napisał/a:
mamy województwo i to my dzielimy fundusze a nie nam dzielą.

A co to za argument? Zwiększa jakość życia? Kwestia oceny jakości życia w tym przypadku jest kwestią subiektywną, poza tym Diagnoza w ogóle nie powinna o tym traktować wg mnie. Problem tkwi w takim artykule, który tu został zacytowany. Ale jeśli mamy rozmawiać o jakości, to Twoje dwa posty nic do tego nie wnoszą.

PePe 

Wysłany: Nie Wrz 08, 2013 9:17 pm   Re: Zaskakujące wyniki badań. Radom wyprzedził Kielce.

Kolejny dowód na to, że GW to dziennikarskie dno. Gdy Radom wypadał fatalnie, radomskie GW o tym krzyczało. Gdy Kielce wypadają fatalnie, a Radom awansuje, radomskie GW milczy a kieleckie rzuca jako breaking news i co najzabawniejsze w porównaniu do Radomia, przypominając kielczanom, że przecież mają z kimś problem. Nic tylko granie na emocjach. Jak robi to Echo, to się nie burzę, bo oni nie próbują zgrywać mediów inteligenckich, w przeciwieństwie do GW.

Co do treści artykułu trafnie ujął to redoxygene:

redoxygene napisał/a:
Mnie zaskakuje w ogóle ton artykułu i jego żenujący poziom :D Zamiast skupić się na przyczynach problemu i tego, czy w Kielcach jest do dupy bardzo, czy jeszcze bardziej, skupiają się na tym, że Radom ich wyprzedził i cytują wypowiedzi zacnych inteligentów, którzy "odkłamują" badania, mając być chyba dla nich przeciwwagą jakąś, czy coś. Brakło tam jeszcze cytatu jakiegoś dyrektora tamtejszego szpitala "Radom jest chujowy, jak tu wierzyć takim badaniom".

PiRo 

Wysłany: Nie Wrz 08, 2013 10:34 pm   

redoxygene napisał/a:
Przecież już się w tym temacie wykazał :D

A fakt :!: Zapomniałem o 'jelonku' na Czarnów :devil I to z iście zawrotną częstotliwością jak na SKM :D
loyd napisał/a:

Chichot losu każdemu może się zdarzyć. Prędzej czy później i on się kończy. A czy lepiej się dzieje to bym nie powiedział. Wystarczy rzucić tylko hasło zrównoważonego rozwoju i zapytać jak 'wojewódzkość' Kielc wpłynęła na szeroko pojętą okolicę. Założę się o kratę, że więcej będzie negatywnych odpowiedzi niż pozytywnych.
loyd napisał/a:
Zarówno pod względem rynku pracy, inwestycji, życia nocnego (podobno w Radomiu po 20 na ulicach hula wiatr), itp.

No fakt... Cocomo i życie nocne pełną gębą :razz: Ale już na serio. A gdyby wam tak odciąć pieniążki z PO RPW ? Ciekawe, czy byłaby taka sama śpiewka :D Pomijam oczywiście kwestię celowości i efektywności pewnych inwestycji refinansowanych w ramach tego programu.

Odpowiedz do tematu