.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
[Białystok, Lublin] Nowe stadiony czyli... jak to się robi?
Autor Wiadomość
mr.green 


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 336
Skąd: Radom
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 1:06 pm   [Białystok, Lublin] Nowe stadiony czyli... jak to się robi?

W związku z boomem stadionowym jaki ogarnął nasz kraj i planowanymi inwestycjami sportowymi w Radomiu, chciałbym przytoczyć dwa przykłady miast gdzie, wg. mnie, samorządy wykazują się (o dziwo!) dość logicznym i profesjonalnym myśleniem czego np. nie można powiedzieć o włodarzach Kielc i w pewnym sensie naszego miasta też...(niestety :| )

:arrow: Na początek Białystok...Najnowocześniejszy na wschód od Wisły Stadion Miejski ma na siebie zarabiać. Będzie przetarg na zarządcę.
'
Białostocki stadion ma zarabiać na siebie. Zajmie się tym zarządca. Będzie miał m.in. prawa do nazwy obiektu. Za trzy tygodnie MOSiR ogłosi przetarg na firmę, która znajdzie takiego fachowca

Budowa stadionu miejskiego w Białymstoku ma kosztować 156 mln zł.

Chcemy, żeby specjalista zarządzał całym obiektem – mówi Adam Popławski, szef Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zajmuje się budową miejskiego stadionu w Białymstoku. – Musi tak wszystko zorganizować, żeby stadion zarabiał na siebie.

Fachowiec będzie miał m.in. prawa do nazwy stadionu. To on wybierze sponsora, który będzie mógł umieścić tam nazwę swojej firmy.

– Chcielibyśmy, aby przed oddaniem pierwszej części stadionu, w czerwcu przyszłego roku, był już wybrany zarządca – mówi Popławski.

Znalezieniem takiego specjalisty zajmie się fachowa firma, wybrana w przetargu. Najpierw zbada ile, jak i na czym może zarabiać białostocki stadion. I dopiero po takiej analizie przygotuje warunki przetargu na zarządcę. MOSiR przyznaje, że chce zlecić to zadanie profesjonalistom, bo sam nie ma w takich działaniach doświadczenia.

Teraz przy ulicy Słonecznej trwają intensywne prace budowlane. Idą zgodnie z planem i prowadzone są etapami. Tak, by cały czas mogła tu rozgrywać mecze drużyna Jagiellonii.

W pierwszym etapie budowane są trybuny od strony bazaru przy ulicy Kawaleryjskiej i od ulicy Ciołkowskiego. Prace ziemne pod nimi zostały już wykonane. Teraz wylewane są fundamenty.
Stadion ma być gotowy za około dwa lata. Na zadaszonych trybunach zmieści się 22,5 tys. widzów.

Aneta Boruch

źródło: www.poranny.pl

:arrow: A teraz nasi wschodni sąsiedzi - Lublin...Ratusz chce powołać spółkę "Stadion przy Krochmalnej”

Spółka powołana przez Ratusz mogłaby zająć się budową stadionu przy ul. Krochmalnej. Dzięki temu budżet miasta nie będzie obciążony długiem zaciągniętym na potrzeby inwestycji.

– Myśląc o budowie stadionu rozważamy dwie możliwości. Albo powołamy spółkę celową, która zajmie się inwestycją, albo przekażemy to zadanie MOSiR-owi – mówi Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina. Jak podkreśla Żuk pierwsze rozwiązanie jest bardziej realne.

Do tej pory Ratusz sam realizował wszystkie miejskie inwestycje. Skąd taka zmiana? – Dzięki temu będziemy mogli pozyskać nowe środki poza budżetem, czyli nie będą zaliczały się do miejskiej kasy – wyjaśnia wiceprezydent.

– Przez to dług, jaki będziemy musieli zaciągnąć na sfinansowanie inwestycji nie będzie wliczony do kwoty miejskiego zadłużenia. To ważne, bo dług miasta nie może przekroczyć danej sumy – dodaje.

Od nowego roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące wydatków gmin. Samorządy nie będą mogły mieć większego długu niż 60 proc. ich rocznych dochodów. Lublin ma w tej chwili 700 mln długu. Na budowę stadionu Ratusz planował wziąć ok. 75 mln pożyczki. To dość mocno obciążyłoby konto miasta.

– Teraz mamy dług na poziomie 45 proc. rocznego dochodu. Jeśli będziemy brali kolejne pożyczki to zamiast na stadion, będziemy mogli je wykorzystać na inne, potrzebne inwestycje – zaznacza Żuk.

Według Ratusza banki nie powinny widzieć różnicy w pożyczeniu pieniędzy spółce powołanej do wybudowania stadionu zamiast gminie Lublin.

– Jeśli jeden podmiot będzie zajmował się tą inwestycją, to będzie także łatwiejsze organizacyjnie – dodaje.

Przekazanie kontroli nad budową stadionu oddzielnej spółce powinno miastu przynieść także oszczędności. Od nowego roku w życie powinna wejść wyższa stawka podatku VAT.

– Jeden procent więcej sprawi, że będziemy płacili większy podatek, przy funduszu inwestycyjnym 300 mln dopłata za większy podatek wyniesie około 3 mln zł – wyjaśnia Irena Szumlak, skarbnik miasta. – Gmina Lublin nie może sobie odliczać VAT-u. Oddzielna spółka ma takie możliwości – dodaje.

Dzięki temu podatek, jaki spółka budująca stadion zapłaci, po rozliczeniu wróci do miejskiej kasy i Ratusz nie straci pieniędzy.

Wiceprezydent Żuk chce doprowadzić do powołania spółki jeszcze w tym roku. Ostateczna decyzja leży w gestii radnych, którzy będą musieli zaakceptować projekt.

Piotr Tyczyński

źródło: www.dziennikwschodni.pl

:idea: Tak na marginesie... Według mnie, Radom powinien zrezygnować z "partnerstwa" i wzorem Lublina, przenieść koszty inwestycji na spółkę miejską a następnie pójść za przykładem Białegostoku i rozpisać przetarg na zarządcę - firmę która zbada możliwości stadionu, przyjmie odpowiednią strategię marketingową i będzie prowadziła obiekt. Jeżeli choć jeden z tych dwóch pomysłów nie zostanie przeniesiony na nasz radomski grunt to ja nie wróżę naszej inwestycji świetlanej przyszłości...
_________________

 
 
redoxygene 
Moderator


Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 2547
Skąd: Radom
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 4:16 pm   Re: [Białystok, Lublin] Nowe stadiony czyli... jak to się r

Tylko pytanie zasadnicze - skąd spółka miejska w naszym przypadku weźmie na to kasę? Żadna nie ma zdolności kredytowych choćby w 15% takich jak wartość inwestycji, a z drugiej strony - taki stopień zadłużenia miasta byłby katastrofalny.
 
 
mr.green 


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 336
Skąd: Radom
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 5:20 pm   

Po to wprowadzają w Lublinie spółkę aby miejska kasa nie była obciążona kredytem i nie doszło do katastrofy ;-) . Wprawdzie to miasto będzie ten kredyt spłacało ale nie będzie on się wliczał do miejskiego zadłużenia i nie przekroczy dozwolonych 60% dochodów gminy. Aby zainwestowane pieniądze się zwróciły (czyt. kredyt był spłacany) należy oddać obiekt w dobre ręce czyli firmie która na drodze przetargu będzie zarządzała obiektem (np. w przypadku Gdańska jest to PGE, w Lubinie Dialog, itd.) a wiec całkiem odwrotnie niż w naszym przypadku gdzie to miasto przez 30 lat będzie płaciło (i to z nawiązką) za użytkowanie obiektu.
_________________

 
 
redoxygene 
Moderator


Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 2547
Skąd: Radom
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 6:47 pm   

Tylko, że takie rozwiązanie dalej niewiele zmienia - bo pomimo tego, że kredyt nie dociąża zadłużenia gminy, to ogranicza jej zdolność kredytową i pozostaje z potężnym wpływem na możliwości finansowe gminy. To nie jest tak, że gmina może sobie i swoim spółkom nabrać ile chce - jeśli to gmina jest gwarantem dla spółki, sama sobie potem zmniejsza możliwości.
 
 
mr.green 


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 336
Skąd: Radom
Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 9:33 am   

Po to powołują spółkę aby zdolność kredytowa nie spadła... Druga sprawa, zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą w momencie sprzedania udziałów w stadionie i przejęcia go przez wyspecjalizowaną firmę która zadba o to aby obiekt na siebie zarabiał. Dla przykładu podam Anglię i miasto Brighton & Hove gdzie trwa budowa nowego stadionu dla 22.500 widzów. Mimo iż ciągle tam trwa budowa już podpisano pięcioletni kontrakt na zaopatrzenie gastronomiczne wart 18 mln. funtów gdzie sam koszt budowy obiektu to 93 mln. funtów! A gdzie jeszcze wynajem pozostałych punktów ulokowanych na terenie stadionu, wpływach z biletów, sponsorach tytularnych/indywidualnych, sprzedaży prawa do transmisji telewizyjnych, sprzedaży udziałów w inwestycji, itp?!
_________________

 
 
redoxygene 
Moderator


Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 2547
Skąd: Radom
Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 4:51 pm   

mr.green napisał/a:
Po to powołują spółkę aby zdolność kredytowa nie spadła...


Już pisałem na ten temat. Czy jeśli żyrujesz koledze kredyt, to Twoja zdolność spada czy zostaje na niezmienionym poziomie?

mr.green napisał/a:

Druga sprawa, zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą w momencie sprzedania udziałów w stadionie i przejęcia go przez wyspecjalizowaną firmę która zadba o to aby obiekt na siebie zarabiał.


Już nie raz rozmawialiśmy o specyfice rynku i o tym, że naprawdę to jest dziwne, że skoro tak dochodowa jest budowa stadionów, to gdzie są prywatni inwestorzy je budujący.
 
 
mr.green 


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 336
Skąd: Radom
Wysłany: Śro Wrz 15, 2010 11:45 am   

Cytat:
Już pisałem na ten temat. Czy jeśli żyrujesz koledze kredyt, to Twoja zdolność spada czy zostaje na niezmienionym poziomie?

Co innego spółka założona przez przysłowiowego Kowalskiego a co innego spółka samorządowa która w zasadzie jest gwarantem spłaconego kredytu ... Banki zupełnie inaczej patrzą na każdy z tych podmiotów.
carewicz napisał/a:
Już nie raz rozmawialiśmy o specyfice rynku

No i jak widać nic z tego nie zrozumiałeś...
carewicz napisał/a:
skoro tak dochodowa jest budowa stadionów, to gdzie są prywatni inwestorzy je budujący.

Stadiony przeważnie budują samorządy, w skrajnych przypadkach robi to klub sportowy o ile oczywiście może sobie na to pozwolić bądź firma prywatna czyt. sponsor klubu przy współudziale miasta (np. Allianz Arena w Monachium czy Emirates Stadium w Londynie).
Powoli i do nas ta "moda" przychodzi czego doskonałym przykładem jest bodajże Allianz który chciał jeszcze niedawno wybudować stadion dla Górnika Zabrze dla 33.500 tys widzów, niedawno oddany stadion Legii dla 32 tys. który w dużej mierze powstał dzięki konsorcjum medialnemu ITI albo PGE która sfinansowała stadion w Bełchatowie i "dorzuca się" teraz do obiektu w Gdańsku. Jeśli chodzi o hale sportowe to wg. mnie prym wiedzie Łódź gdzie powstała Atlas Arena.
_________________

 
 
redoxygene 
Moderator


Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 2547
Skąd: Radom
Wysłany: Śro Wrz 15, 2010 6:02 pm   

mr.green napisał/a:

Co innego spółka założona przez przysłowiowego Kowalskiego a co innego spółka samorządowa która w zasadzie jest gwarantem spłaconego kredytu ... Banki zupełnie inaczej patrzą na każdy z tych podmiotów.


Ekh... Zdolność kredytowa, to zdolność kredytowa.

mr.green napisał/a:

No i jak widać nic z tego nie zrozumiałeś...


Najwyraźniej Ty... nie widzę dalszego sensu kontynuowania tej dyskusji, w której sam sobie jesteś specjalistą.
 
 
mr.green 


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 336
Skąd: Radom
Wysłany: Czw Wrz 16, 2010 9:42 am   

carewicz napisał/a:
Najwyraźniej Ty... nie widzę dalszego sensu kontynuowania tej dyskusji, w której sam sobie jesteś specjalistą.

Specjalistą nie jestem ale interesuję się marketingiem sportowym i co nie co o zarządzaniu stadionami/halami wiem...
_________________

 
 
mr.green 


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 336
Skąd: Radom
Wysłany: Śro Gru 01, 2010 10:09 am   Lublin: Nowoczesny miejski stadion ma powstać do 2013 r.

30.11. Lublin (PAP) - 155 mln zł ma kosztować budowa nowoczesnego stadionu miejskiego w Lublinie. Ponad 40 proc. tej kwoty to dotacja z funduszy unijnych. Obiekt ma powstać do końca 2013 r. na terenie po dawnej cukrowni.

Wiceprezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk podpisali we wtorek umowę o dofinansowaniu inwestycji ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Miasto Lublin otrzymało na budowę stadionu dotację w wysokości blisko 67,4 mln zł.

"Możemy już ogłaszać przetargi, jeszcze w tym roku rozpoczną się procedury wyłaniania wykonawców. Stadion będzie zlokalizowany w bardzo dobrym miejscu, przy ul. Krochmalnej, gdzie obok powstanie, mniej więcej w tym samym czasie, centrum komunikacyjne" - powiedział Żuk.

Stadion pomieści 15,5 tys. widzów. Trybuny będą zadaszone. Płyta główna stadionu będzie pokryta naturalną trawą. Projekt przewiduje też wybudowanie bieżni tartanowej oraz dwóch pełnowymiarowych boisk treningowych (jedno o nawierzchni z trawy naturalnej a drugie - z trawy syntetycznej).

Oprócz zaplecza sanitarnego i administracyjnego będą tam sale do ćwiczeń. Dogodny dojazd do stadionu ma zapewnić przebudowa układu komunikacyjnego i wybudowanie sieci dróg wokół obiektu wraz ze zjazdami do parkingów, na których łącznie ma się zmieścić ponad tysiąc samochodów. Kompleks będzie ogrodzony i monitorowany. Stadion ma spełniać wymogi PZPN oraz międzynarodowych federacji piłkarskich.

"To ważna inwestycja zarówno dla mieszkańców Lublina jak i regionu" - podkreślił Grabczuk.

Stadion powstanie na terenach po dawnej cukrowni, zamkniętej w 2008 r. W październiku miasto przejęło grunty po cukrowni od Krajowej Spółki Cukrowej. Za przejęcie prawa użytkowania wieczystego 18 ha terenu przy ul. Krochmalnej, w pobliżu przepływającej przez Lublin rzeki Bystrzycy, miasto zapłaci KSC 9,5 mln zł. 10 proc. ceny będzie zapłacone do końca 2010 r., a reszta - w dwóch ratach - w roku przyszłym.(PAP)

źródło: PAP
_________________

 
 
PePe 


Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 825
Skąd: Radom
Wysłany: Śro Gru 01, 2010 3:24 pm   

Idealne miejsce... teren zalewowy w bezpośrednim sąsiedztwie Bystrzycy, na którym od kilku miesięcy stała woda, a średni poziom zwierciadła wody można zbadać przy użyciu szufelki do węgla. Teren dziś praktycznie nieobsługiwany przez komunikację, oderwany od głównych ciągów komunikacyjnych, nawet oderwany od tych mniej ważnych (pomimo bliskości dworca PKP...). Droga przy której stała cukrownia praktycznie nie istnieje, przesadą byłoby nazywanie jej stanu tragicznym, jest gorszy, ale to najmniejszy problem. Najbliższe duże skrzyżowanie należy do najbardziej zakorkowanych w mieście. Do poprawy sytuacji potrzebna jest budowa, nowego skrzyżowania (Żuk mówi wielopoziomowe :lol: ) z Narutowicza (a co wymaga przebudowania innego skrzyżowania i budowy wiaduktu nad Głęboką), kompletnie nowej średnicówki Głęboka-Muzyczna (fragment obwodnicy śródmieścia), mostu nad Bystrzycą wraz z estakadą w okolicy Parku Ludowego. A co dalej... dalej trzeba tą nową trasę skomunikować z Unii Lubelskiej i Jana Pawła z drugiej strony co wymaga budowy kolejnej średnicówki (wtedy ring wokół śródmieścia by zaistniał)... miliardy No i jeszcze na deser: (zaznaczone na czerwono)


zielony-cukrownia, już w niebycie

Wapienna czyli lubelskie slumsy, dzikie osiedle bez kanalizacji z wodą na wajchę- fotorelacja z widoków okołostadionowych (to niebieskie to rozbierana cukrownia):
http://serwisy.umcs.lubli...z/cukrownia.htm

A to wszystko na terenie zakładu, który był nowoczesny i świetnie prosperował tylko musiał upaść bo politycy z Lublina mają za małe plecy.

Mam wrażenie, że ta działka władzom miasta sama się napatoczyła i teraz ją zachwalają, rzeczywistość jest jednak inna.
 
 
mr.green 


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 336
Skąd: Radom
Wysłany: Śro Gru 01, 2010 5:43 pm   

PePe napisał/a:
Idealne miejsce... teren zalewowy w bezpośrednim sąsiedztwie Bystrzycy

Skoro cukrownia dała sobie radę z wodą to dlaczego nie nowy stadion?

PePe napisał/a:
Teren dziś praktycznie nieobsługiwany przez komunikację, oderwany od głównych ciągów komunikacyjnych, nawet oderwany od tych mniej ważnych (pomimo bliskości dworca PKP...)

Jeśli wierzyć lubelskim włodarzom ma to się wkrótce zmienić...

PePe napisał/a:
Najbliższe duże skrzyżowanie należy do najbardziej zakorkowanych w mieście.

To co powiedzieć o naszym kompleksie sportowym (stadion i hala) który niebawem ma powstać przy ulicy Struga? Aż strach pomyśleć... Wątpię czy okoliczne skrzyżowania poradzą sobie z natężeniem ruchu podczas trwania imprezy. :|

PePe napisał/a:
Wapienna czyli lubelskie slumsy, dzikie osiedle bez kanalizacji z wodą na wajchę

Kto wie, może właśnie nowa inwestycja będzie pewnego rodzaju bodźcem do rozwoju w tej części miasta.
_________________

 
 
PePe 


Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 825
Skąd: Radom
Wysłany: Śro Gru 01, 2010 6:58 pm   

Sorry ale chyba nie wiesz na czym stoisz... Nikt nie obiecuje przedłużenia Muzycznej bo to jest inwestycja na lata, samo przebudowanie Narutowicza+wiadukt będzie prawdopodobnie niemożliwe w jednej kadencji, a co do cukrowni: stadion nie stanie na miejscu cukrowni, tylko na tej działce a dokładnie jej skraju najbliżej parku, gdzie były zbiorniki. Tak mówili na politechnice. Cukrownia to była lekka stalowa konstrukcja na stopach fundamentowych, stadion będzie trzeba palować, a w takich warunkach to jest baardzo kosztowne, na tyle kosztowne, że są miejsca niemalże w centrum Lublina gdzie od wieków nic nie inwestowano,(dlatego też od lat nie przedłuża się Muzycznej). Dodatkowo to są zupełnie inne budynki rządzące się innymi prawami. A wracając do obiecanek: przypominam Ci co obiecywał Wasilewski (mój wykładowca nota bene) - tunel... którego oczywiście nie zrealizował. Co do slumsów, niemal pewną jest rzeczą, że przez najbliszcze kilkadziesiąt lat tam się nic nie zmieni, żadne "nowe inwestycje" nie spowodują, że te setki ludzi i ich domki nagle wyparują. Co do okolicy to też się nie zmieni bo to dzielnica iście przemysłowa, tam praktycznie nie ma mieszkańców, niemal same zakłady (między innymi polmos:)), kto by tam chciał inwestować w coś innego niż fabryka.

Radomska lokalizacja moim zdaniem znakomita, a co do tego czy będzie się korkować, to jest pewne, że przy poważniejszych imprezach będzie się okolica korkować, ale będzie jak ten tłum rozładować, bo cały kompleks będzie miał dobre skomunikowanie (masz drogi z 3 stron - można wykombinować jakąś specjalną organizację ruchu).


edit: gdy pisałem o inwestycjach to chodziło mi o brzeg po stronie cukrowni (w okolicy stadionu), z drugiej strony jest dużo lepiej, ale już na skarpie (tam gdzie PL między innymi) nie w dole.
 
 
mr.green 


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 336
Skąd: Radom
Wysłany: Sob Wrz 03, 2011 5:25 pm   Ratusz ogłasza przetarg na stadion

W pierwszym tygodniu Nowego Roku miasto ogłosi wreszcie przetarg na opracowanie projektu i budowę nowego stadionu w Lublinie. - To inwestycja priorytetowa - podkreśla prezydent Krzysztof Żuk.

Tuż przed końcem 2010 r. pojawiły się niepokojące informacje, że niektórzy miejscy radni chcieliby zabrać część z 15,6 mln złotych przeznaczonych w 2011 r. na budowę stadionu. Radni z komisji gospodarki komunalnej woleliby, aby te pieniądze zostały wydane na przebudowę ul. Zana lub budowę basenu przy ul. Roztocze.

Wiadomo już, że prezydent Krzysztof Żuk przekonał radnych, by zrezygnowali z tych wniosków. - Spotkałem się z radnymi i tłumaczyłem, że budowa stadionu to dla nas przedsięwzięcie priorytetowe - mówi prezydent.

Według Żuka stadion ma znaczenie nie tylko dla sportu. - Jego budowa pomoże także w rewitalizacji doliny Bystrzycy - przekonuje.

W tym tygodniu ratusz ogłosi wreszcie przetarg w trybie "Zaprojektuj i wybuduj", co oznacza, że w jednym postępowaniu miasto chce znaleźć wykonawców i projektu i budowy. Żuk tłumaczy, że urzędnicy musieli przetarg odpowiednio przygotować, dlatego jego ogłoszenie nastąpi dopiero teraz.

- Wcześniej przyglądaliśmy się prowadzeniu takich inwestycji w innych miastach i wykorzystamy know - how z Poznania, czy Białegostoku - wyjaśnia prezydent.

Nie wiadomo jak stadion będzie wyglądał, bo określi to dopiero projekt, natomiast wiemy już gdzie stadion stanie. Według programu opisującego funkcje nowego obiektu, przygotowanego przez toruńską firmę Geotechnica (która opracowała także program do budowy stadionu Motoarena w Toruniu) stadion powstanie blisko Bystrzycy. Od wody będzie go dzielić odległość ok. 50-100 metrów. Tę przestrzeń mają wypełnić drzewa i zieleń nadrzeczna.

Program przewiduje także, że na trybunach zasiądzie 15,5 tys. widzów. Wokół stadionu powstaną parkingi na około 700 samochodów i boiska treningowe. Żuk zapewnia, że w razie potrzeby stadion będzie można rozbudować.

Szacunki wskazują, że budowa stadionu będzie kosztować ok. 150 mln złotych. Połowę tej sumy miasto otrzyma z Unii Europejskiej, resztę musi znaleźć samo. Urzędnicy liczą jednak na to, że architektoniczno-budowlane konsorcja walcząc o prawo do budowy stadionu w Lublinie będą składać konkurencyjne oferty, co pozwoliłoby zmniejszyć koszt budowy, która ma trwać dwa lata. Stadion ma być gotowy w drugiej połowie 2013 roku.

Marcin Bielesz

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin


:!: :!: :!:

Pomysł z połączeniem przetargów według mnie jest dość ryzykowny. Jak zaznaczyli lubelscy urzędnicy, miasto liczy na konkurencyjne oferty a zatem jest niemal pewne że zwycięży najtańsza (co jak wiadomo wcale nie znaczy lepsza). Dlatego też raczej próżno będzie oczekiwać rewelacji od strony wizualnej obiektu. Istnieje duże prawdopodobieństwo że lubelski stadion podzieli los Areny Kielce która reprezentuje sobą dość ubogie standardy.Za dwa lata ma być już gotowy stadion na Krochmalnej (2011-09-03)

Za trzy, cztery tygodnie lublinianie dowiedzą się, jak może wyglądać nowy stadion piłkarski przy ul. Krochmalnej. Wczoraj ratusz podpisał umowę z warszawską firmą Budimex na budowę areny sportowej.To jedna z najkosztowniejszych inwestycji, jakie magistrat zrealizuje w najbliższych latach. Budowa nowej areny sportowej ma pochłonąć 136,2 mln zł. Jednak nie całą kwotę ratusz wyda z własnej kasy. 67,3 mln zł dołoży do inwestycji Unia Europejska.

- W ciągu miesiąca Budimex przedstawi harmonogram prac. Ma też zaprezentować wizualizację przyszłego stadionu piłkarskiego - zapowiedziała Katarzyna Mieczkowska - Czerniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Lublina.

Na razie nie wiadomo, jak przyszły stadion będzie wy-glądać. Budimex jest odpowiedzialny zarówno za przygotowanie projektu, jak i wykonanie prac budowlanych.

- Zależy nam, aby bryła obiektu była jak najbardziej atrakcyjna. Czekamy, co za- proponuje Budimex. Będzie to wstępna koncepcja. Dopiero po jej akceptacji i ewentualnych korektach ruszą prace projektowe - dodała Mieczkowska-Czerniak.

Na przygotowanie pełnej dokumentacji stadionu Budimex będzie miał pół roku. Ostatecz-ny projekt ma być gotowy najpóźniej do marca 2012 r. - Nie wykluczamy, że niektóre prace przygotowawcze, np. ziemne, będą mogły ruszyć przy ul. Krochmalnej jeszcze w tym roku - przekonywała Miecz-kowska-Czerniak.

Główne roboty budowlane ruszą jednak wiosną przyszłego roku. Stadion ma być gotowy do końca września 2013 r. - Prace będą musiały być prowadzone naprawdę w szybkim tempie. Wykonawca praktycznie nie będzie miał ani odrobi-ny marginesu na nadrobienie ewentualnych opóźnień - ocenia Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UM Lublin.

Nowu stadion piłkarski sta-nie na terenach byłej Cukrowni Lublin przy ul. Krochmalnej. Pomieści 15,5 tys. widzów. Trybuny będą zadaszone. Płyta boiska ma mieć wymiary 105 na 68 metrów. Murawa będzie podgrzewana. Obok stadionu powstaną dwa boiska treningowe, jedno ze sztuczną nawierzchnią, drugie - z naturalną. Dla zmotoryzowanych zaplanowano kilka parkingów z ponad 1000 miejsc dla aut osobowych i 20 dla autobusów.

Ratusz szacuje, że utrzymanie stadionu będzie kosztować 24 mln zł rocznie. Większość tej kwoty mają pokryć przychody z biletów, reklam i obiektów komercyjnych. Ale 5 mln zł trzeba będzie dokładać z miejskiej kasy.

Artur Jurkowski

www.kurierlubelski.pl
_________________

 
 
mr.green 


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 336
Skąd: Radom
Wysłany: Nie Lis 20, 2011 2:22 pm   

Lubelski ratusz zaprezentował w piątek ostateczną wizualizację nowego stadionu. Projekt wykonało hiszpańskie biuro architektoniczne Estudio Lamela na zlecenie Budimexu który będzie budować obiekt...
Nie wiem jak wam ale mi się ta wizualka podoba choć osobiście uważam że te maszty oświetleniowe na dachu można było sobie darować..._________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 9